O czym należy pamiętać, planując montaż pompy ciepła?
- Szczegóły
Osoby szukające ekologicznych rozwiązań do swoich domów często decydują się na montaż pompy ciepła. Takie urządzenie pozwala na ogrzanie pomieszczeń bez generowania zanieczyszczeń powietrza. Co więcej, pompa ciepła umożliwia również oszczędności, gdyż korzysta z energii otoczenia, a do pracy wystarcza jej niewielka ilość prądu.
Wybór odpowiedniego urządzenia
Aby urządzenie pracowało efektywnie, konieczny jest jego odpowiedni dobór. Do najpopularniejszych należą gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Te pierwsze pracują stabilnie niezależnie od panujących na zewnątrz warunków. Ich montaż wymaga jednak przeprowadzenia prac ziemnych, gdyż elementy odbierające ciepło wkopywane są w grunt. Z tego powodu jest on czasochłonny, a koszt takiego urządzenia i jego instalacji nie należy do najniższych.
Jeżeli szukasz oszczędności, rozważ zakup powietrznej pompy ciepła. Jest ona stosunkowo tania, a jej montaż można przeprowadzić w jeden dzień. Nie wymaga również dużej ilości miejsca, zatem sprawdzi się na mniejszych działkach. Dobór pompy będzie też zależał od rodzaju systemu grzewczego w Twoim domu. Urządzenie może przekazywać energię cieplną do instalacji powietrznych lub wodnych, a także ogrzewać ciepłą wodę użytkową.
Aby dopasować odpowiednie do Twoich potrzeb urządzenia, trzeba wziąć pod uwagę różne parametry, m.in. obliczyć optymalną moc pompy ciepła. Analiza wielu ważnych czynników wymaga wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, takich jak pracownicy naszej firmy. Pomogą oni dobrać elementy systemu w taki sposób, aby spełniały Twoje oczekiwania i nie generowały wysokich kosztów, a na koniec przeprowadzą sprawny montaż pompy ciepła oraz innych urządzeń.
Sama pompa czy kompleksowe rozwiązania z zakresu OZE?
Wiele firm zajmujących się sprzedażą pomp ciepła oferuje także inne ekologiczne rozwiązania, m.in. montaż instalacji fotowoltaicznych. Specjaliści podczas jednej wizyty pomogą dobrać pompę ciepła oraz ocenią, czy w Twoim domu można zastosować również inne systemy OZE. Warto zdecydować się na ich instalację równocześnie z pompą ciepła, gdyż sumaryczne koszty montażu mogą być niższe. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania dotacji do fotowoltaiki i pomp ciepła.
Miejsce montażu pompy ciepła
Pompa ciepła powinna być zamontowana w taki sposób, aby jej praca nie była zakłócona, a jednocześnie, aby nie utrudniała codziennego funkcjonowania mieszkańcom obiektu. Jednostkę wewnętrzną warto zainstalować w miejscu, gdzie będzie do niej dobry dostęp. Łatwo można wówczas kontrolować pracę urządzenia. W pomieszczeniu powinny znajdować się też puszki lub gniazdka elektryczne, gdyż pompa potrzebuje zasilania prądem.
Jednostkę zewnętrzną montuje się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, aby opady śniegu nie zakłóciły jej pracy. Powinna być nieco odsunięta od ściany, co zapewni optymalną wentylację. Lepiej nie montować jej w pobliżu okien, gdyż generuje głośne dźwięki. Warto pamiętać, że odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną nie może przekraczać długości przyłączy, wynoszącej zazwyczaj maksymalnie 15 m.