W jakich odmianach występują pompy ciepła?
- Szczegóły
Wśród właścicieli domów mieszkalnych, gospodarstw rolnych i firm coraz większe zainteresowanie wzbudzają odnawialne źródła energii. Ich wybór to krok w stronę ekologii, ale także sposób na znaczne oszczędności. Jednym z popularniejszych urządzeń z zakresu OZE jest pompa ciepła. Może ona służyć do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Montaż pompy ciepła to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego, gdyż nie generuje ona zanieczyszczeń powietrza, w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców. W dzisiejszym artykule opisujemy, jakie są rodzaje tych urządzeń oraz które z nich są najbardziej opłacalne.
Gruntowe pompy ciepła
Tego rodzaju pompy wykorzystują jako źródło energii ciepło akumulowane w ziemi. Wymienniki ciepła, czyli elementy służące do poboru energii, umieszcza się pod powierzchnią gruntu. Optymalną głębokością dla poziomego systemu jest w tym przypadku około 1,5 metra. Dodatnie temperatury panują tu, nawet gdy za zewnątrz jest mróz. Dzięki temu pompa przez cały rok odbiera ciepło i może ogrzewać pomieszczenia lub wodę użytkową. Jeszcze bardziej efektywne są pionowe wymienniki ciepła nazywane sondami. Tworzy je system rur wkopywanych w ziemię na głębokość kilkudziesięciu, a nawet stu metrów. Taki wymiennik wiąże się jednak z wysokimi kosztami inwestycji, związanymi głównie z wykonaniem odwiertów.
Pompy wodne
Pompy woda/woda (zasilające popularne wodne instalacje grzewcze) i woda/powietrze (przekazujące ciepło do powietrznych systemów grzewczych) nie są zbyt popularne. Korzystają z efektywnego źródła dolnego, jakim są wody gruntowe lub stojące, których temperatura jest przez cały rok dodatnia. Montaż takiej pompy wymaga dostępu do zbiornika wodnego lub wywiercenia dwóch studni. Pierwsza z nich to studnia czerpna, z której odbiera się ciepło. Druga natomiast to studnia zrzutowa służąca do odprowadzenia wody wykorzystanej do przekazania energii cieplnej. Wodne pompy ciepła, podobnie jak te gruntowe wymagają zatem przeprowadzenia prac ziemnych, co wpływa na ich wysoki koszt i pracochłonny montaż.
Powietrzne pompy ciepła
Ten rodzaj urządzeń jest najczęściej wybierany przez właścicieli gospodarstw domowych. Montaż powietrznej pompy ciepła jest prosty, nie wymaga wykonywania odwiertów ani wykopów i może zostać przeprowadzony w ciągu jednego dnia. Samo urządzenie również nie jest drogie, a ponadto można uzyskać dofinansowanie na jego instalację. Taka pompa ciepła wykorzystuje jako źródło dolne powietrze. Ponieważ w naszym kraju zimy są coraz cieplejsze, przez większa część roku system pracuje efektywnie. Wyjątkiem są silne mrozy, kiedy pompa nie może korzystać z ciepła otoczenia. W ogólnym rozrachunku koszt ogrzewania nią wody i pomieszczeń jest znacznie niższy niż w przypadku np. grzejników elektrycznych.