Z czego wynika rosnąca popularność fotowoltaiki?
- Szczegóły
Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Na instalację rozwiązań z zakresu OZE decydują przedsiębiorcy, rolnicy i gospodarstwa domowe. Szczególnie dużą popularnością cieszą się wśród nich instalacje fotowoltaiczne. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka powodów, dla których warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki.
Jak działają instalacje fotowoltaiczne?
Instalacja fotowoltaiczna to system, którego zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej. Fotowoltaika wykorzystuje w tym celu energię promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne zbudowane są m.in. z krzemowych ogniw umieszczonych w aluminiowej ramie, przykrytych warstwą hartowanego szkła. Ogniwa te absorbują światło emitowane przez Słońce i przekształcają je w energię elektryczną. Niezwykle istotnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, nazywany też falownikiem. Jego zadaniem jest przekształcanie wytworzonego przez panele fotowoltaiczne prądu stałego w prąd przemienny, czyli taki, jaki płynie w gniazdkach elektrycznych. Umożliwia też zarządzanie instalacją, synchronizowanie jej z siecią elektryczną. Pełni też funkcję rejestratora oraz bezpiecznika, który rozłącza system fotowoltaiki w przypadku awarii.
Względy ekonomiczne
Głównym powodem rosnącej popularności fotowoltaiki są oszczędności wynikające z jej montażu. Produkowanie prądu z energii słonecznej może znacznie obniżyć wysokość comiesięcznych rachunków. Pozwala na zminimalizowanie zużycia sieciowej energii elektrycznej, a nawet całkowitą niezależność od jej dostawców. Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pozwoli na pełne pokrycie zapotrzebowania na energię w okresach dużego nasłonecznienia. Nawet gdy będzie ono mniejsze, a instalacja nie będzie pracowała z pełną mocą, rachunki za energię elektryczną będą o wiele niższe.
Oszczędności na wiele lat
Instalacje fotowoltaiczne wyróżniają się nawet kilkudziesięcioletnią żywotnością. Większość producentów paneli fotowoltaicznych udziela gwarancji na ich bezawaryjną pracę na okres 25 lat. Pomimo iż montaż fotowoltaiki może wiązać się ze sporym jednorazowym wydatkiem, inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat. Ponadto zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy czy rolnicy mogą skorzystać z dotacji na fotowoltaikę. Dzięki nim poniesione koszty zmniejszają się, co skraca czas zwrotu inwestycji. Długoletnia żywotność jest niezwykle istotna w obliczu wzrastających cen energii elektrycznej.
Troska o środowisko
Bardzo ważną cechą fotowoltaiki jest jej pozytywny wpływ na środowisko naturalne. W odróżnieniu od konwencjonalnych źródeł energii te korzystające z promieniowania słonecznego nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla ani innych szkodliwych gazów. Ponadto nie są źródłem zanieczyszczenia wody ani gleby. Elektrownie zasilane paliwami kopalnymi lub olejami powodują uwalnianie do środowiska metali ciężkich i innych zanieczyszczeń. Inaczej jest w przypadku instalacji fotowoltaicznych, produkujących „czystą energię”. Co więcej, w przypadku montażu paneli na dachu domu lub budynku firmowego eliminowane są straty związane z przesyłaniem energii.